Kapitalizm.pl

Portal finansów osobistych

OC pojazdów mechnicznych

Posted on | September 1, 2018 | Comments Off

Ogólna wiedza na temat dostępnych na rynku ubezpieczeń jest co raz większa, jednak nadal wiele osób myli zakres OC z AC, ubezpieczenie życiowe z majątkowym, pomijając kwestię, że niektórzy uważają zakup ubezpieczenia za wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Ubezpieczeniem, z którym mamy chyba najczęściej do czynienia to obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych – czyli popularne OC (aut i nie tylko). Ubezpieczenie, które chroni nas przed finansowymi skutkami wyrządzonych szkód przez pojazdy mechaniczne, który prowadziliśmy. Inaczej mówiąc jedziemy autem, powodujemy wypadek i nie pokrywamy z własnej kieszeni szkody, tylko korzystamy z polisy OC.

Jak w większości ubezpieczeń jeżeli nie wyrządzimy szkody (nie skorzystamy z polisy) to wpłacana składka „przepada”. O tym niby wszyscy wiemy, ale… czy wiemy o jakich sumach ubezpieczenia (SU) mówimy w przypadku takiego OC? Otóż w przypadku szkód osobowych to jest 5 mln EURO, w przypadku szkód majątkowych to jest 1 mln EURO. Powtórzę: mówimy tutaj o MILIONACH EURO. Czy to dużo? Czasami tak, czasami nie.

Na początku sierpnia 2018 roku doszło do wypadku, gdzie po wybuchu cysterny z materiałami łatwopalnymi zginęły co najmniej dwie osoby, kilkadziesiąt zostało rannych, wiele samochodów zostało uszkodzonych. Co więcej doszło do uszkodzenia wiaduktu i prawdopodobnie okolicznych budynków, istnieje również podejrzenie wyrządzenia szkody środowiskowej. Wspomniany wypadek miał miejsce koło Bolonii we Włoszech (źródło).

Powiesz, że nie jeździsz cysterną z materiałami łatwopalnymi? Wyobraź sobie, że spowodujesz wypadek z samochodem prowadzonym przez człowieka, który zarabia 50 tys. zł/miesiąc. Człowiek ten traci zdolność do pracy i przez najbliższe 20 lat musisz go utrzymywać (jego i jego rodzinę). 50 tys. zł/mies. x 12 miesięcy to 600 000 zł rocznie. Przez 20 lat daje to kwotę 12 mln złotych. A jeżeli w tym wypadku ucierpi jego wspólnik to…. wtedy kwota 5 mln EURO (ok. 20 mln zł) nie wydaje się być zbyt wygórowana.

OC komunikacyjne trzeba mieć. Koniec. Kropka. Tutaj nie ma dyskusji. Za jego brak grozi opłata karna – w przypadku samochodu osobowego i braku OC ponad 14 dni to 4200 zł. (źródło).

Trzeba wiedzieć, że ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych to jest chyba jedyne ubezpieczenie, gdzie należy szukać jak najtańszej opcji. Ponieważ zakres tego ubezpieczenia jest wszędzie taki sam, a taryfy ustalają sami ubezpieczyciele to po co przepłacać? A co zrobić aby akurat dla na przygotowane ubezpieczenie było tańsze? Jeździć bez wypadków – wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe premiują kierowców bezszkodowych – im dłużej jeździsz bez szkody, płacisz niższą składkę. Trzeba też wiedzieć, że oprócz tego składka zależy od wielu parametrów na przykład czy samochód jest zarejestrowany na kodzie pocztowym w Krakowie czy na wsi daleko od wielkiego miasta. W Krakowie oczywiście będzie drożej.

Wszelkie dodatkowe ubezpieczenia do ubezpieczenia OC – jak na przykład NNW, Auto Casco (AC) też mogą wpłynąć na składkę OC (obniżając ją). Płacisz więcej, jesteś lepiej chroniony. Jednak przy AC zakresy między towarzystwami, a tym samym stawki mogą się znacznie różnić. Ale to jest już temat na oddzielny artykuł…

Zapytaj mnie o Twoje OC:

Paweł Rudzki,

Tel. 508 195 570

rudzki@kapitalizm.pl

————reklama————-Komentarze

Comments are closed.

Reklama