Kapitalizm.pl

Portal finansów osobistych

Ubezpieczenie Kosztów Leczenia

Posted on | March 3, 2016 | Comments Off

„Zaleca się wykupienie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia obejmującego koszty świadczeń zdrowotnych, których w państwach członkowskich UE/EFTA nie pokrywa powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Dodatkowa polisa ubezpieczeniowa może również obejmować inne koszty, do których finansowania NFZ nie jest uprawniony, w tym koszty tzw.  wkładu własnego pacjenta. W wielu kurortach turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie i w związku z tym nie honorują Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego”.

Czy to jest tekst reklamowy ze strony firmy ubezpieczeniowej? Nie, to jest informacja ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia, dotycząca Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Dlaczego o tym piszę? Bardzo często wyjeżdżając na krótsze bądź dłuższe wakacje zagraniczne myślimy sobie dwie rzeczy, albo:

a/ jestem Batmanem i nic mi się nie może złego stać
albo
b/ mam Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i w razie czego lekarz mnie wyleczy. “Za darmo”.

Niestety nie zawsze tak jest, gdyż trzeba sobie zdawać sprawę z faktu, że EKUZ obowiązuje tylko w krajach Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Norwegia, Lichtenstein, Szwajcaria), ale tylko w placówkach publicznej służby zdrowia. Dodatkowo systemy większości tych państw przewidują częściowy udział pacjenta w finansowaniu leczenia, jako tzw. wkładu własnego pacjenta, co wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Koszty tzw. wkładu własnego pacjenta nie podlegają zwrotowi przez NFZ. No i pozostaje kwestia transportu do kraju w razie nieszczęścia…

A co jeżeli w danej miejscowości turystycznej nie ma placówki publicznej służby zdrowia? Przecież wyjeżdżając na wakacje, ferie, wycieczkę sprawdzamy jakie są atrakcje w danym miejscu, a nie czy jest tam dostępny publiczny lekarz… Co więcej EKUZ, jak sama nazwa wskazuje, nie działa poza granicami Europy.

Boleśnie przekonał się o tym Pan Stanisław, który wyjechał na wycieczkę do Meksyku, o czym informowały jakiś czas temu media.  Pan dostał tam udaru mózgu. Został bardzo dokładnie przebadany w tamtejszym szpitalu, łącznie z wykonaniem badań tomografem. Ich całkowity koszt wyniósł ok. 100 000 USD (słownie: sto tysięcy dolarów USA). Niestety Pan jest w takim stanie, że może wrócić do kraju tylko i wyłącznie specjalistycznym samolotem medycznych, a koszt takiego powrotu to kolejne 100 tys. W sumie, lekko licząc 800 000 zł. Rodzina zrozpaczona, nie mają takich pieniędzy. Ubezpieczenie od kosztów leczenia było, takie standardowe, kupione w biurze podróży, które niestety nie pokrywa wszystkich kosztów.

A dodatkowe? Nie… Dlaczego? Przecież nie z powodu kosztów. Cena za tygodniową wycieczkę do Meksyku to wydatek rzędu 7000 zł/tydzień/osoby. (Oczywiście na pewno można znaleźć tańsze, jak i droższe wycieczki). Ubezpieczenie od kosztów leczenia w wersji podstawowej (tj. bez na przykład nurkowania) właśnie na 800 tys. zł kosztuje raptem… 210 zł. Tak, tak słownie: dwieście dziesięć złotych, czyli ok. 3% wartości wycieczki…

Mam nadzieję, że Pan Stanisław cało i zdrowo wrócił do domu i z jego zdrowiem wszystko dobrze!

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie od kosztów leczenia? Pokazuje to przykład Pana Adama. Jakiś czas temu pojechał ze swoją dziewczyną na trzytygodniowy pobyt na Kostaryce. Po przyjeździe dzwoni do mnie i dziękuje mi, że go namówiłem na takie ubezpieczenie. Pełen obaw pytam “co się stało?” Otóż razem ze swoją dziewczyną Pan Adam jechał rekreacyjnie na quadzie i mieli wypadek. Odpowiednie służby zawiozły ich na badania do szpitala. Koszt tych badań (w przeliczeniu) wyniósł 1800 zł. Za ubezpieczenie zapłacili w sumie 220 zł za trzy tygodnie pobytu. Czy 220 zł jest warte 1800 zł? Czasami, wbrew matematyce, tak! Czasami jest warte znacznie więcej…

Wyjeżdżasz na ferie, narty, wakacje? Napisz do mnie lub zadzwoń – przygotuję Ci dobre ubezpieczenie od kosztów leczenia poza granicami kraju.

Paweł Rudzki
rudzki@kapitalizm.pl
tel. 508195570

Komentarze

Comments are closed.

Reklama