Kapitalizm.pl

Portal finansów osobistych

CO TO JEST EMERYTURA?

Posted on | March 11, 2014 | Comments Off

Styczeń 2010, dzwoni mój telefon. Numer nieznany, odbieram i okazuje się, że to Basia – córka mojego sąsiada. Co też to dziecko może chcieć ode mnie? Czyżby jakieś korepetycje, ale przecież już się tym nie zajmuję?

- Słucham Cię, Basiu, o co chodzi?
- Bo właśnie tata mi powiedział, że mogę się u Pana do OFE zapisać.

Do OFE? Po co dziecku OFE???
- Basiu, ale to chyba jakieś nieporozumienie, po co Ci OFE?
- No jak to po co? Dostałam list z ZUSu, że mam się zapisać do OFE, a jak się
nie zapiszę, to mnie wylosują.
- A Ty już pracujesz, skończyłaś już szkołę średnią? – pytam z niedowierzaniem
- Tak, tak – słyszę śmiech w słuchawce – nie tylko szkołę, ale też praktycznie już studia skończyłam, zaczynam pracować no i muszę wybrać OFE.
Chyba czegoś nie zauważyłem…
- Skoro tak, to spotkajmy się i porozmawiamy na ten temat.

Spotkanie z Basią jak i innymi osobami, które interesowały się OFE i sprawami związanym z systemem emerytalnym w Polsce wyglądało zawsze mniej więcej tak samo. Klient wiedział, że coś takiego jest, wiedział, że powinien coś takiego wybrać, ale o co chodzi w szczegółach to już nieliczni wiedzieli. Po 19 latach od reformy emerytalnej!!! A najtrudniejszym pytaniem, jakie zadawałem było to najprostsze czyli:

CO TO JEST EMERYTURA?
Odpowiedzi padały różne. A chyba najczęstszą była taka, że emerytura to czas wolny. Coś w tym jest, ale osobiście znam wielu emerytów, którzy są bardziej zagonieni niż wielu nastolatków!

Emerytura to świadczenie pieniężne, które ma zabezpieczyć byt na starość osobie, która ze względu na wiek nie posiada już zdolności do pracy zarobkowej.

Wypłaty tych świadczeń odbywają się na dwa sposoby:
a/ system kapitałowy – człowiek odprowadza gdzieś składki, po prostu oszczędza na starość. Po przejściu na emeryturę kapitał jest wypłacany jednorazowo, albo w formie dożywotnich wypłat miesięcznych lub rocznych. Po śmierci ubezpieczonego (pracownika) kapitał może być dziedziczony przez uposażonych (np. rodzinę).
b/ system redystrybutywny – (repatrycyjny) to system gdzie składki pracownika wpadają do wspólnej puli, z której wypłacane są na bieżące emerytury osób, które nabyły do niej prawo (czyli typowy ZUS). Po śmierci emeryta, pieniądze nie są dziedziczone, wypłata emerytury jest wstrzymana. Podstawą tego systemu jest nieformalne założenie, że osoby wchodzące na rynek pracy będą finansować emerytury aktualnych emerytów.

Kto i kiedy wymyślił system repatrycyjny? Nie był to nikt inny tylko…. Kanclerz Niemiec Otto Bismarck, który w 1889 roku zarządził, aby wypłacać świadczenia emerytalne osobom, po osiągnięciu przez nie 65 roku życia. Szkopuł tylko polegał na tym, że w tamtych czasach ludzie żyli znaczniej krócej niż w obecnych, a oczekiwana długość życia była o 25 lat krótsza niż wiek emerytalny. Inaczej mówiąc ludzie liczyli się z tym, że nie dożyją do emerytury. Teraz być może niektórzy mają obawy, że nie dożyją do emerytury, ale wielu z nas, będzie żyło dłużej niż ich rodzice. Pytanie tylko kto na nas będzie wtedy pracował i dokładał do systemu emerytalnego?

Bo właśnie tutaj pojawia się problem – gdy tych młodych ludzi wchodzących na rynek i pracujących jest po prostu za mało. A tak się dzieje i w USA, i we Francji, i w Niemczech gdzie ok. 2050 roku na jednego emeryta będzie przypadać odpowiednio tylko 2,5; 1,9 i 1,6 pracownika! W Polsce pod tym względem niestety też jest bardzo źle. Emeryci co raz dłużej żyją, rzesze ludzi wyjechały z naszego kraju (i to ludzi w sile wieku!), no i rodzi się nas co raz mniej.

Tym samym ok. 2040 roku na jednego emeryta będzie przypadać (UWAGA) 1,22 osoby pracującej zawodowo!!!

Niektórzy uważają, że ta liczba będzie jeszcze mniejsza. W późniejszych latach będzie to wyglądać jeszcze gorzej. Miał rację Waldemar Pawlak, gdy będąc jeszcze wice-premierem powiedział, że nie wierzy w państwowy system emerytalny – wierzy w dzieci i zabezpieczenia prywatne…

Co w związku z tym robić?
Można nic nie robić, wierzyć w ZUS, rząd i jego obietnice.
A można zacząć oszczędzać już teraz i to kwoty, które wcale nie zrujnują Twojego budżetu! Skontaktuj się ze mną, bo ja mam odpowiednie rozwiązania!

Paweł Rudzki

P.S. Fragment książki na temat finansów osobistych, która powinna zostać ukończona w połowie bieżącego roku. UWAGA: autor w żaden sposób nie zachęca do wyboru, jak również nie reklamuje żadnego OFE!!! (Dlaczego taki zapis? Patrz: Jazda po bandzie… )

————reklama————-
GWARANTOWANY PROGRAM EMERYTALNY!
NIEZALEŻNY OD ZUS, OFE i Rządu!

Po więcej informacji zadzwoń/pisz:
508 195 570/ rudzki@kapitalizm.pl

Komentarze

Comments are closed.

Reklama